SRC Sık Sorulan Sorular

1- SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) ne demektir, kimler almalıdır?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Yolcu veya Yük Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin faaliyet alanlarına uygun olarak SRC Belgesi alması zorunlu olan belgedir.

2- SRC Nedir?

SRC kelimesi Sürücü kelimesinin ünsüz harfleridir. Yani SRC Kelimesi de sürücü anlamına gelmektedir.

3- SRC Belgesi, Kaç Çeşittir?

Kaç çeşit SRC Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. SRC Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 5(beş) çeşit SRC Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

SRC 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 5 Belgesi ; Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapacak sürücüler için
verilecek SRC Belge türleridir.

4- SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Sınavsız SRC Belgesi; eğer 25.02.2003 öncesi ehliyet belgesine sahip iseniz Sınavsız SRC Belgesi alabiliyorsunuz.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda SRC Belgesi alabiliyorsunuz.

5- Sınavsız SRC Nasıl Alınır?

Sınavsız SRC Belgesi alabilmeniz için ilk şartın 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Şartı tamamlamanız durumunda SRC Merkezimizden gün içerisinde belgenizi alabiliyorsunuz.

6- SRC Belgesi Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

SRC Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır.

7- SRC Belgesi Sınavından Başarılı Olmak için Kaç Doğru Yapmalıyım?

SRC Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri SRC Belgesi almaya hak kazanacaktır.

8- SRC Belgesinin Süresi Var mıdır?

SRC Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur. SRC Belgesi dışında alacağınız diğer belge türlerinde 5(beş) yıllık periyodlarda yenilemeler tabi tutulur.

9- SRC Belgesinde Yaş Şartı Aranır mı?

SRC Belgesi için üst yaş sınırı 66, büyük otobüs kullanacaklar için alt yaş sınırı 26'dır. SRC Belgesi almak için alt yaş sınırını doldurma şartı aranmamaktadır.

10- B Ehliyet ile SRC Belgesi Alınır mı?

Sadece ehliyetinizi olması SRC Belgesi almanıza yeterlidir. SRC Belgesinde ehliyet şartı aranmamaktadır.

11- SRC Belgesi Ders Zorunluluğu Var mıdır?

SRC Belgesi Dersleri, SRC Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.

12- SRC Belgesi Sınavlarına Katılmak İçin Ne Yapmalıyız?

SRC Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. NOKTA SRC KURSU'na kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk SRC Sınavına girebilirsiniz.

13- SRC Belgesi Sınavı Yılda Kaç Defa Yapılır?

SRC Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere SRC Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda SRC Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.

14- SRC Belgesi Başvuruları Ne Zaman?

SRC Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.

15- SRC Belgesi Dersleri Ne Zaman?

SRC Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, SRC Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.

16-SRC Belgesi Sınavları Ne Zaman?

SRC Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın son haftasıdır.

17- İlkokul Mezunuyum SRC Belgesi Alabilir miyim?

SRC Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu SRC Belgesi alabilir.

18- Ekip Olarak SRC Belgesi Alınabilir mi?

Ekip olarak SRC Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontenjanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve SRC Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere SRC Eğitimi, SRC Merkezimiz özel olarak yapılabilir.

19- SRC Belgesi Cezaları

Ticari olarak yolcu veya yük taşımacılığı yapan bir firmada ticari araç kullanan bir şoför iseniz SRC Belgenizin olmadığı durumlarda hem araç kullanan sürücüye hemde aracın sahibi firmaya cezai işlem uygulanmaktadır. Sürücüye 366 TL, Araç Sahibine 732 TL, SRC'siz araç kullanmanın toplamda 1098 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

WhatsApp Destek
0 554 390 70 10